Menu

Et helt kalenderår med AaB Camp Day

image
Jens Nygaard Larsen & Kenneth Cortsen
08. december 2021 kl. 11:50

Fokus på udvikling

Camp Day-konceptet så dagens lys i sensommeren 2020, og derfor er 2021 det første år, hvor vi har afviklet Camp Days kontinuerligt gennem året. Men hvad er AaB Camp Day for en størrelse? 

Konceptet, hvor alt, hvad vi gør, er ud fra mantraet om, at vi spiller fodbold med et smil på læben, blev bl.a. sat i søen for at øge kendskabsgraden til foreningens fodbold - og træningsmiljø, bygge bro på tværs af fodboldklubber og -spillere i Nordjylland og løfte det individuelle niveau hos den enkelte spiller. 

Træningen er centreret omkring et stort antal boldberøringer, forbedring af teknisk kvalitet, høj intensitet, stimulering af tankesæt omkring fodbolden, god kommunikation og positive fællesskaber. Det kommer til udtryk i langt størstedelen af de træningsøvelser, som praktiseres, og som suppleres via træningen på foreningens GOAL STATION-anlæg. 

Vores ambition med AaB Camp Day er ikke at erstatte traditionel holdtræning. Vi vil være et supplement på allerhøjeste niveau, hvor der er tid til at gå i dybden med konkrete boldaktioner og spilsituationer. Derfor opererer vi også med et stort team af trænere, hvilket eksempelvis giver mulighed for at isolere målmænd med en målmandstræner, eller at én træner kan køre en øvelse med tre-fem spillere eller køre relevant positionsspecifik træning. Det skaber stor værdi for deltagerne.

Populært i hele regionen

I løbet af året har vi afviklet 10 Camp Days, og vi har indtil videre haft deltagere fra 19 forskellige nordjyske klubber, henholdsvis: Farsø, Løgstør, Klarup, Gistrup, Aabybro, Jetsmark, Aalborg KFUM, Aalborg Freja, Gug, St. Restrup, Støvring, Hobro, Skørping, Nibe, Rebild Syd, Hals, Storvorde, Kongerslev og AaB. 

Vi har helt fra starten oplevet en enorm stor interesse, og vi har endnu ikke haft en Camp Day med ledige pladser. Samtidig kan vi se, at rigtig mange af deltagerne er gengangere, hvilket nærmest gør det endnu sjovere, da vi kan følge den enkelte spillers udvikling som fodboldspiller og som person. Det er også helt tydeligt, at deltagerne skaber venskaber på tværs af klubber, hvilket vidner om, at vi gør noget rigtig, og det er vi sindssygt stolte af.

En på opleveren

Fodbold handler i høj grad om passion og engagement. Det er to helt essentielle kriterier for enhver ung fodboldspiller, der vil nå hele vejen til toppen. Derfor har vi mere eller mindre et fast indslag, hvor vi får besøg af en spiller fra Superligatruppen eller andre dedikerede sportsfolk. Indtil nu har bl.a. Rasmus Thelander, Frederik Børsting, Kasper Kusk, Malthe Højholdt og Laura Frank stillet op. Det er vores opfattelse, at deltagerne får en masse tanker med fra en sådan session, hvor den besøgende åbner op for sine tanker om et liv i elitesport og samtidig svarer på deltagernes spørgsmål - nogle med mere relevans end andre. 😉 

Til trods for at vi har et rigtig dygtigt og veluddannet trænerteam, der træner nogle af de bedste hold i foreningen og på akademiet, har der også på trænersiden været lidt stjernestøv. Her har vi eksempelvis haft besøg af Rasmus Würtz, Vladimir Prijovic og Jacob Friis, ligesom mange forældre, der træner ude i partnerklubberne, har budt sig til. 

Tak for i år

Uanset om det er spiller- eller trænerprofiler, er det en kæmpe oplevelse for de unge deltagere, der spiller på de forskellige alderstrin fra U8-U13, når de prominente gæster giver lidt tilbage til foreningslivet. Stort tak til alle, der har været med til at give deltagerne en endnu bedre oplevelse gennem året.

Vi er utroligt privilegerede, da forældrene altid sender positive, læringsvillige og træningsparate deltagere afsted. Desuden oplever vi rigtig god opbakning fra forældrene, hvad end det handler om at give et nap med i køkkenet eller på træningsbanen. Tusind tak for dette.

Der skal også lyde et kæmpe tak til alle trænere og frivillige, der stiller op den ene søndag efter den anden, når vi afholder AaB Camp Day. De er i særdeleshed med til at hæve kvaliteten af træningen med deres kvalifikationer, men deres gode humør bidrager i høj grad også til den gode stemning.

Sidst, men langt fra mindst, vil vi gerne takke vores samarbejdspartnere REMA 1000 Aalborg Øst og Bogø Sandwich, der også altid yder en kæmpe opbakning til vores Camps. Tusind tak for det.

På vegne af trænerteamet siger vi tak for i år - vi glæder os til at se en masse glade unge mennesker i 2022.