
Lettere og mindre bold til kvinderne

 |
![]() |
| Cathrine Paaske Sørensen og Julie Rydahl-Bukh med den nye bold, der nu også må bruges i senior-rækkerne, dog ikke på eliteholdene. |
![]()
DBU giver tilladelse til, at voksne kvinder i hele landet nu også kan spille med en tilpasset mindre og lettere bold til kvinder. Dette er gældende til og med juni 2012.


Af DBU

 |
Siden 2008 har der fra DBU været givet tilladelse til at spille med en mindre og lettere bold i landets U18 rækker. Nu udvides tilladelsen til også at gælde senior kvinderne i hele landet. Dvs i U18 og seniorrækkerne. Her har man tidligere spillet med en størrelse 5 bold, men kan nu vælge at spille med en tilpasset kvindebold.
Bolden, der har sat det hele i gang hedder Sensational 1 og er er udviklet af trænere i samarbejde med klubben B93. I samarbejde med klubbens spillere og ledende forskere fra Københavns og Århus Universitet, forskes der fortsat i boldens egenskaber og betydning., Resultaterne hidtil har vist, at hastigheden kan øges markant både i pasningsspillet og ved spark.
Dette har bl.a. foranlediget det tyske fodbold forbund til at gå ind i snakken om at tilpasse boldstørrelsen i kvindefodbold, så den rent faktisk passer til kvinder. DFB har fået Universitetet i Landau til at teste Sensational 1 op i mod VM bolden fra deres samarbejdspartner Adidas, så der kan skabes en konstruktiv dialog om hvad der kan udvikle kvindefodbold til et hurtigere, mere attraktivt og mere sikkert spil. (se de tyske resultater vedhæftet her) Testspillerne i det tyske set-up var ungdoms elite spillere samlet af tidligere tyske landsholdstræner Tina Theurne-Meyer og Det Tyske fodbold forbund.
Forsker Peter Krustrup og forsker Thomas Bull er samtidig inviteret til The world Congress on Science and Football (WCSF 2011) 26 maj i Japan, hvor de skal præsentere deres resultater for de sidste års arbejde med en bold tilpasset til kvinder (Sensational 1). WCSF betragtes som den mest betydningsfulde konference inden for forskning og fodbold.
Som en videre udbygning af den grundige forskning omkring en tilpasset bold, der startede med B93 og 7 andre KBU klubber, går JBU til sommer sammen med Københavns Universitet ind i et skadesforskningsprojekt, hvor 102 jyske pige U18 klubber går med i et 1 årigt skadesforskningsprojekt.
Her skal man undersøge boldens betydning for skaderne blandt spillere i alderen 15-19 år (der testes med Sensational 1 og standard 5'er bolde). Tidligere forskning har vist, at 92% af 100 % i den alder vil inden for 1 sæson have haft skade. (Le Gall studie i 2008)
Følg med i forkningsarbejdet omkring kvindefodbolden på: www.sensationalfootball.com
Lørdag og søndag byder på fuld spillerunde i Ligaen
Så sparkes sæsonen rigtig i gang, og der er flere kampe indlagt i tabellen, hvor Fortuna som forsvarende mestre har et et forspring på 5 point til Brøndby der skal forsvares, og nordjyderne er også favoritterne til at hjemtage DM for tredje gang i træk med hele syv danske A-landsholdsspillere samt udenlandske landsholdsspillere i truppen og de har også ambitionen om at vinde "The Double" i denne sæson.
Brøndby IF har et forspring til Århus mandskabet Skovbakken på 6 point, og den jyske klub har som erklæret målsætning at spille CL efter sommerferien kunne man læse på deres hjemmeside den 24. februar, hvor klubbens formand havde en forventning om, at skubbe enten BIF eller Fortuna under sig i tabellen.
OB vil op og vinde medaljer i denne sæson, og Brøndby IF har også som erklæret mål at hjemtage "The Double" hvilket sikker kræver sejrer i alle forårets kampe, så der er lagt op til en spændende afslutning i Ligaen der sparkes i gang, hvor de fire øverste topmandskaber alle har som målsætning at forbedre sidste års præstationer.
Viborg - Skovbakken (1 - 2 - 13)
Skovbakken må betragtes som en klar favorit i dette opgør som er det 17 møde i mellem mandskaberne, og bare de seneste fem opgør er endt med 29-8 i målscorer i Skovbakkens favør.
Fortuna - Skjold (7 - 1 - 0)
Mestrene tager imod bundholdet Skjold, og mødet bliver nummer ni i rækken mellem mandskaberne, og kun i det allerførste opgør den 3. september 2006 har det lykkedes Københavnerne at true nordjyderne, da kampen endte 0-0. De seneste fem op gør er endt med 27-5 i målscorer til Fortuna der også må betragtes som klare favoritter.
OB - KoldingQ (2 - 1 - 3)
Nok rundens mest uforudsigelige opgør, der dog bør have fynboerne som marginale favoritter, men syvende møde imellem mandskaberne, hvor gæsterne KoldingQ har den bedste statistik med tre sejre mod OB to sejre og så en enkelt pointdeling. De seneste fem opgør er endt lige med point men med OB med en bedre målscorer på 11-9.
BSF - Vejle (10 -4 - 5)
Møde nummer tyve imellem mandskaberne og efter forlydende er det et svækket Vejle mandskab der er kommet igennem vinteren og som man ikke rigtig har hørt til med hensyn til træningskampe. De seneste mange kampe imellem disse to klubber har budt på nogle særdeles tætte kampe resultatmæssigt og seneste opgør i september i Vejel endte med 1-1. BSF er hjemmebanefavorit i opgøret og har i de senste fem kampe vundet tre opgør og spillet uafgjort i det ene, mens vejle har vundet et opgør. Målscore i BSF favør er 9-7.
AaB - Brøndby (0 - 0 - 1)
Blot det andet opgør imellem mandskaber der endte med en klar 5-0 sejr til Brøndby i det første møde, og alt andet end en komforatbel sejr sejr til gæsterne vil være overraskende.
På sit møde d. 4 marts 2011 besluttede The International Football Association Board at forbyde anvendelse af halsvarmere/halsdisser fra dags dato i DBU turneringer .
Kvalifikationsspillet i kvindernes 3F Liga og 1. division afvikles jf. propositionernes § 5.3 afsnit c) som følger:
Kvalifikationsspillets 1. spillerunde:
Grundspillets nr. 5 - Grundspillets nr. 10
Grundspillets nr. 6 - Grundspillets nr. 9
Grundspillets nr. 7 - Grundspillets nr. 8
Kvalifikationsspillets 2. spillerunde:
Grundspillets nr. 8 - Grundspillets nr. 5
Grundspillets nr. 10 - Grundspillets nr. 6
Grundspillets nr. 7 - Grundspillets nr. 9
Kvalifikationsspillets 3. spillerunde:
Grundspillets nr. 5 - Grundspillets nr. 7
Grundspillets nr. 6 - Grundspillets nr. 8
Grundspillets nr. 9 - Grundspillets nr. 10
Kvalifikationsspillets 4. spillerunde:
Grundspillets nr. 6 - Grundspillets nr. 7
Grundspillets nr. 9 - Grundspillets nr. 5
Grundspillets nr. 10 - Grundspillets nr. 8
Kvalifikationsspillets 5. spillerunde:
Grundspillets nr. 5 - Grundspillets nr. 6
Grundspillets nr. 7 - Grundspillets nr. 10
Grundspillets nr. 8 - Grundspillets nr. 9
Se spilleterminerne for kvalifikationsspillet i datoplanen for 3F Ligaen og Kvinde 1. division på dbu.dk
her